تبلیغات
پرتال جامع تفریحی - مخـور غم گذشـته
مارا در گوگل محبوب کنید :
دسته بندی
Category
نصب نوار ابزار
Our Toolbar

Get our toolbar!

آرشیو مطالب
Archive
آمار سایت
site info
 • بازدید امروز :
 • بازدید دیروز :
 • بازدید این ماه :
 • بازدید ماه قبل :
 • کل بازدید کنندگان :
 • تعداد مطالب کل :
 • ابر برچسب ها
  Tags
  پرتال جامع تفریحی
  Silent Cry
  • وکتورساز آنلاین
  • فتوشاپ آنلاین
  • لیچر رایگان
  آپدیت نود 32
  Nod 32 Update
  برنامه های کاربردی
  Support
  بخش آپلود
  Upload unit
  نظر سنجی
  Poll
  فعالیت در کدام بخش را توصیه میکنید ؟


  آخرین مطالب ارسالی
  Last Posts

  مخـور غم گذشـته - شنبه 9 مهر 1390

  تعداد بازدید : طبقه بندی: روانشناسی، مادران بخوانند، پدران بخوانند، اجتماعی،


  به ادامه ی مطلب بروید...

  حتما آدم‌هایی را دیده‌اید كه با كوچك‌ترین تلنگری به‌هم می‌ریزند. كافی است در مسیر زندگی با یك مانع كوچك روبه‌رو شوند آن‌وقت وای به حال‌شان چون دائم با انتقاد و سركوفت به‌وجود نازنین خود بلا‌یایی بر سر روح و جسم‌شان می‌آورند كه دیگر محال است بتوانند قد راست كنند. این ماجرا به‌خصوص در میان خانم‌ها بسیار شایع است و وقتی دائما تكرارشود چه از طرف آقا باشد و چه خانم زندگی مشترك را به كام همه از جمله فرزندان تلخ می‌كند. با توجه به این‌كه باید مهارت‌های زندگی را به فرزندان هم آموخت حالا كه مشكلات و موانع جزو جدانشدنی زندگی است پس چه باید كرد؟ آیا باید از خیر زندگی گذشت یا با آن‌ها پلی به سوی آینده ساخت؟     از ناراحتی ها به نفع خود استفاده كنید

  بدون ‌شك و با جرات تمام باید گفت همه آدم‌ها در شرایطی از زندگی خود درد پشیمانی را تجربه كرده، فرصت‌هایی را از دست داده‌اند، شایدها و اگرها را حس كرده و دچار اشتباه شده‌اند اما روان‌شناسان معتقدند، می‌توان از این ناراحتی‌ها به نفع خود استفاده كرد. در یك بررسی كه توسط محققان دانشگاه میشیگان روی زنان حدود سنی 30  سال انجام شد نتایج جالبی به‌دست آمد. زنانی كه پس از حس پشیمانی از موضوعی در جبران آن عمل كرده‌اند (مثلا در شغل‌شان پیشرفت و تحول ایجاد كرده، مهارت‌های جدید كسب كرده  یا به تحصیل ادامه داده‌اند) احساس بهتری در زندگی پیدا كرده و در آزمون‌های روان‌شناسی مربوطه نمرات بهتری كسب كرده‌اند. تمامی این زنان كلید موفقیت خود را در شناخت آرزوهای دست یافتنی و حركت در مسیر آن‌ها دانسته و مدعی بودند، اصلا روی پشیمانی‌ها متمركز نشده بلكه از آن‌ها به‌عنوان محرك و انگیزه برای پیشرفت استفاده كرده‌اند. به عبارتی این افراد با تجربیات تلخ عاقل‌تر شده و خود آگاهی بیشتری پیدا كرده و پشیمانی را به عاملی تبدیل می‌كنند كه سطح زندگی را بهتر می‌كند. اگرچه افرادی كه چنین روحیه‌ای دارند خودشان در عذابی دائمی به‌سر می‌برند اما اگر چنین خصوصیتی داشته باشید شرایط را برای سرد شدن روابط زناشویی، طلاق عاطفی و در نهایت جدایی كاملا مهیا كرده‌اید. چون با روحیه‌ای رو به گذشته و سركوبگر به‌تدریج محبوبیت خود را از دست می‌دهید و این آغاز مشكلات جدی است كه گاهی عواقب آن جبران‌ناپذیر است.

  وسواس فكری نداشته باشید  

  به این موضوع توجه داشته باشید، تمركز و تفكر دائمی به آنچه در گذشته اتفاق افتاده و مرور آن‌ها مانعی بزرگ در ذهن‌تان ایجاد می‌كند و نمی‌گذارد از زندگی و آینده خود لذت ببرید. در نتیجه در تطابق شما با مشكلات هیچ كمكی نمی‌كند. اتفاقا بررسی‌ها نشان می‌دهد، نشخوار فكری و مرور مسائل گذشته بیشتر حالت فرار و اجتناب از مشكلات را تداعی می‌كند و این افراد چون قدرت حل مسئله را ندارند روش گریز از آن‌ را انتخاب می‌كنند. بعد از مدتی اسیر این چرخه فكری معیوب شده و روح و ذهن‌شان چنان خسته و درمانده می‌شود كه قدرت زندگی طبیعی را از آن‌ها می‌گیرد.  اتفاقا این قضیه در مورد خانواده همسر بسیار شایع است و تكرار دائمی مشكلات مربوط به آن‌ها فاصله‌ای عمیق بین همسران به‌وجود می‌آورد.


    برای گذشته چاره‌ای بیندیشید 

  وقتی موضوعی حس پشیمانی در شما ایجاد كرد از خودتان بپرسید آیا می‌توان آن‌را جبران كرد یا خیر؟ اگر در برابر همسر یا فرزندان موقعیتی را از دست داده‌اید و ناراحت هستید مثلا ممكن است از این‌كه در كارتان سرمایه‌گذاری بیشتری كرده‌اید پشیمان هستید، به‌جای افسوس و غصه به راهكارهایی فكر كنید كه بتوانید در سال بعد سرمایه‌گذاری را افزایش دهید. برنامه‌ریزی خود را به اجزای قابل اجرا تقسیم كنید. شاید فكر كنید مرحله‌بندی باعث سختی فرآیند مورد نظر می‌شود اما چون امكان مدیریت و اجرای آن‌ها بیشتر است، اعتماد به نفس افراد را تقویت می‌كند و احتمال موفقیت را در دراز مدت افزایش می‌دهد.


   چگونه نا امیدی را كنار بگذارید؟

  یكی از مهم‌ترین مسائل در سلامت و حفظ روان خانواده و زندگی زناشویی تغییر دیدگاه نسبت به گذشته است. 
  در بسیاری از موارد، مشاوره با همسرانی روبه‌رو می‌شویم كه به هیچ وجه از مشكلات و تقصیرات خود با همسرشان كه در طول زندگی مشترك‌شان در گذشته رخ داده چشم پوشی نكرده و دائما آن‌ها را بازخوانی می‌كنند و همین قضیه باعث می‌شود، پیشرفت‌ها و تغییرات مثبت زندگی مشترك را نبینند، چون دائما معتقدند،اگر فلان تصمیم را می‌گرفتند زندگی‌شان وضع بهتری داشت. توجه كنید حتی اگر این روحیه را داشته باشید و بدون بروز آن به همسر، فقط درون خودتان آن‌ را تكرار كنید چه بخواهید و چه نخواهید اثرات آن روی زندگی مشترك مخرب خواهد بود چون روحیه‌ای كسل، ناامید و كلافه نمی‌تواند بار سنگین زندگی مشترك را حمل كند و به سلامت به مقصد برساند و اگر این روحیه را از خود دور نكنید با عواقبی روبه‌رو می‌شوید كه شاید هیچ وقت جبران‌پذیر نشود.

  چگونه به گذشته نگاه كنید؟ 

  اگر پشیمانی شما قابل جبران نیست مثلا«دختر مورد علاقه‌تان با فرد دیگری ازدواج كرده یا دوست‌تان درگذشت بدون آن‌كه بتوانید احساسات و حرف‌های دل‌تان را با او در میان بگذارید، یا اشتباهی در زندگی مشترك انجام داده‌اید كه عواقب بدی داشته است» متخصصان 2 راهكار موثر به شما پیشنهاد می‌كنند و هر دوی آن‌ها بر این پایه استوار است: وقایع گذشته را به‌صورت مطلوب بازسازی كنید و جوانب مثبت آن‌ها را ببینید. به‌خودتان بگویید این اتفاقات در زندگی من رخ داده اما اجازه نمی‌دهم تعیین‌كننده مسیر زندگی من باشند و افسار آن‌ را در دست بگیرند. در نخستین راهكار توصیه می‌شود، در مورد مسائل، بهترین و مطلوب‌ترین جنبه را درنظر بگیرید. نكته كلیدی در این راهكار آن است كه در وقایعی كه پشیمانی به‌دنبال داشته‌اید نكاتی را مشخص كنید تا به این وسیله برای‌تان روشن شود، همین مسائل ناگوار چه تاثیرات مثبتی روی زندگی شما داشته‌اند یا می‌توانند داشته باشند. 

  راهكار دوم كه به آن رسیدن به خط پایان می‌گویند و به كار و تلاش بیشتری احتیاج دارد. در این مرحله باید با وجود اتفاقات و هر آنچه رخ داده به یك آرامش برسید. خودتان را ببخشید و از سر تقصیرات كسانی كه به‌نحوی مشكل ساز بوده‌اند بگذرید. اگر به چنین دید گاهی برسید آرامش را به‌خوبی حس می‌كنید. مثلا به‌خود بگویید  درست است كه در سال‌های پایانی عمر مادرم به‌دلیل كوچك بودن فرزندانم نتوانستم آنطور كه باید به او رسیدگی كنم اما نه تقصیر من بود و نه فرزندانم. آن‌ها به كمك من نیاز بیشتری داشتند چون حیات‌شان در دستان من بود و من در آن شرایط به وظایف مادری به نحو احسن عمل كردم. از هر روشی كه استفاده كنید برای موفقیت باید خودتان در اولویت باشید یعنی پیشرفت باید از خودتان شروع شود. اگر بخواهید و سعی كنید، گذشتن و فراموش كردن پشیمانی‌ها، حسرت‌ها و شاید و اگرها ممكن می‌شود؛ بشر قدرت انجام هر كاری را دارد!


  نویسنده : mahsa clever   نظرات |