تبلیغات
پرتال جامع تفریحی - چشم رنگی‌ و همه دردسرهایش
مارا در گوگل محبوب کنید :
دسته بندی
Category
نصب نوار ابزار
Our Toolbar

Get our toolbar!

آرشیو مطالب
Archive
آمار سایت
site info
 • بازدید امروز :
 • بازدید دیروز :
 • بازدید این ماه :
 • بازدید ماه قبل :
 • کل بازدید کنندگان :
 • تعداد مطالب کل :
 • ابر برچسب ها
  Tags
  پرتال جامع تفریحی
  Silent Cry
  • وکتورساز آنلاین
  • فتوشاپ آنلاین
  • لیچر رایگان
  آپدیت نود 32
  Nod 32 Update
  برنامه های کاربردی
  Support
  بخش آپلود
  Upload unit
  نظر سنجی
  Poll
  فعالیت در کدام بخش را توصیه میکنید ؟


  آخرین مطالب ارسالی
  Last Posts

  چشم رنگی‌ و همه دردسرهایش - شنبه 9 مهر 1390

  تعداد بازدید : طبقه بندی: اطلاعات عمومی، دانستنیها ی جالب، پزشکی و سلامت،


  به ادامه ی مطلب بروید...

  عنبیه شناسی یكی از شیوه‌های تشخیص اختلال و بیماری در بدن است كه از اواسط قرن نوزدهم در مجارستان برای تشخیص اختلال‌ها و بیماری‌های انسان مورد استفاده قرار گرفته است. البته پیشینه این دانش را هزار سال قبل از میلاد مسیح می‌دانند كه شكل نوین آن توسط ایگناتس فون پكزلی ارائه شده است. این شیوه تشخیصی كه امروزه در كنار شیوه‌های درمانی طب مكمل در جهان مورد استفاده قرار می‌گیرد بر این اصل استوار است كه هر اندام یا ارگان بدن در سطح عنبیه چشم در ناحیه كاملا مشخص و معینی قرار دارد. براساس دانش این علم، افراد می‌توانند با بهره‌گیری از تخصص كارشناسان و متخصصان عنبیه‌شناسی زمینه‌های ژنتیك یا اكتسابی سلامت و بیماری را در خود بررسی كرده و به این ترتیب امكان و احتمال ابتلا به بیماری‌های جسمی و روحی را در بدن خود بررسی كنند. این شیوه كه یكی از بی‌خطرترین و ارزان‌ترین شیوه‌های تشخیص و شناسایی بیماری‌ها در بدن است از جمله روش‌هایی است كه در مكاتب طبی مختلف در جهان از قبیل طب سنتی ایران و طب سنتی چین مورد توجه  قرار  گرفته است. در این روش براساس رنگ پایه چشم، تغییر رنگ چشم و تغییر در بافت با ساختار عنبیه تشخیص بیماری‌ها صورت می‌گیرد. در این شماره از سیب سبز برای آشنایی بیشتر با این شیوه تشخیصی با دكتر مهرداد كریمی، دستیار طب سنتی و دانشجوی دكترای طب سنتی دانشگاه تهران به گفت‌وگو نشستیم.


  چشم شما آینه بدن شماست

  تا حالا  به این موضوع فكر كرده‌اید كه چشم‌‌های شما آینه‌ای برای بررسی میزان سلامت، تندرستی و نشاط شماست؟ آیا تا به امروز به اهمیت رنگ چشم‌های‌تان برای حفظ سلامت‌ جسم و روان‌تان فكر كرده‌اید؟ آیا می‌دانستید كه در جهان علمی وجود دارد كه با بررسی و معادله رنگ، بافت و ساختار چشم شما قادر است میزان سلامت و تندرستی جسم و روان و بیماری‌‌های احتمالی شما را مشخص كند.

  این علم كه از آن با عنوان عنبیه‌شناسی یاد می‌شود، سال‌هاست كه توسط درمانگران و متخصصان مكاتب طب سنتی و مدرن در جهان برای تشخیص و شناسایی بیماری‌‌های جسم و روح انسان‌ها مورد بهره‌برداری قرار می‌گیرد. در این شیوه درمانی درمانگران با معاینه و بررسی مردمك، عنبیه و شبكیه بیمار با كمك دستگاه‌هایی كه در اختیار دارند می‌توانند بیماری‌‌های احتمالی و اختلال‌هایی كه درارگان‌‌های درونی بدن به‌وجود آمده را شناسایی و برای درمان آن‌ها به واسطه طب‌‌های مكمل و طبیعی اقدام كنند. 

  متخصصان عنبیه شناسی بر این باورند كه چشم انسان آینه‌ای از تمام اندام‌ها و ارگان‌های درونی بدن است و بررسی و مطالعه تغییرات به‌وجود آمده در چشم از قبیل تغییر رنگ، بروز لك، تغییر اندازه مردمك، بروز هاله در اطراف مردمك یا عنبیه و... می‌تواند نشانه بروز یك بیماری در بدن افراد باشد. برای آشنایی بیشتر با این شیوه درمانی كه امروزه در كشور‌های متعدد و توسط متخصصان طب مدرن و مكمل مورد استفاده قرار می‌گیرد با دكتر مهرداد كریمی به گفت‌وگو نشستیم تا اطلاعات بیشتری را در این زمینه به دست آوریم.


  عنبیه شناسی از كجا پیدا شد؟

  در ابتدای سالهای دهه سوم قرن نوزدهم ،پسر ی مجارستانی با نام ایگناتس فون پکزلی، به طور اتفاقی یک جغد را در در باغ به دام انداخت که در جریان رها سازی او از دام، پای راست جغد شکست.همانطور که پکزلی بعدها یادآوری کرد با نگاه کردن به درون چشم درشت و واضح جغد، متوجه شدکه نشانه سیاه رنگی در عنبیه ودر موقعیت معادل ساعت 6پدیدار شده است. پکزلی پای جغد را جا انداخت واو را برای دست آموزی نگاه داشت.در طی مراقبت های مستمر جغد ودر طول درمان متوجه شد که پرده سفیدرنگی روی نقطه ونشانه سیاه درون چشم را پوشانده ونوار سفیدرنگی آن را احاطه کرده است. او بعدها فهمید که روند تشکیل بافت ترمیمی را مشاهده کرده است. سال ها بعد که پکزلی دانشجوی پزشکی جوانی بود،  با دیدن علامت سفید در موقعیت ساعت 6 در چشم یک جوان باسابقه شکستگی ساق پا بیش از پیش به یافته دوران کودکی خود اطمینان کرد ودر آن جا فرصت یافت تا هزاران بیمار را قبل وبعد از بروز بیماری هاوجراحی ها بررسی کند وحاصل این مشاهدات، تهیه وتکمیل نقشه اولیه عنبیه شد.
  در سال 1866 وی طبابت را در بوداپست آغاز کرد واولین کتاب « اکتشاف در قلمروعلم طبیعی وپزشکی» منتشرکرد.


  تشخیص بیماری با مشاهده چشم 

  عنبیه شناسی همانطور كه از نامش مشخص است برای شناسایی و تشخیص بیماری‌های مختلف از سوی درمانگران شیوه‌های طبیعی مورد استفاده قرار می‌گیرد. بنابراین كاركرد آن در طب‌های مكمل و حتی در طب مدرن تنها برای شناسایی بیماری‌ها و احتمال ابتلای افراد به بیماری‌ها و اختلالات مختلف است. بنابراین از عنبیه شناسی نمی‌توان به‌عنوان یك شیوه درمانی مكمل كه نظامی كامل برای تشخیص و درمان بیماری‌ها دارد، نام برد اما می‌توان از آن به‌عنوان یكی از شیوه‌های تشخیص بیماری در انسان یاد كرد. در این شیوه درمانگر با مشاهده رنگ سفید چشم و بررسی تغییرات به‌وجود آمده در آن برای تشخیص بیماری‌ها و اختلال‌های احتمالی اقدام می‌كند. این شیوه در مكاتب طبی مختلف از قبیل طب سنتی ایران و حتی طب مدرن در امر تشخیص و بررسی روند درمان مورد استفاده قرار می‌گیرد. البته باید توجه كرد كه این رشته ماهیت درمانی ندارد ولی به لطف بنیانگذاران آن درمان‌های طبیعی و مكمل با این شیوه تلفیق شده‌اند


  زردی چشم نشانه چیست؟

  در طب رایج نیز برای تشخیص بیماری‌ها به بررسی وضعیت اسكلرا(بخش سفید چشم)، مردمك (بخش سیاه چشم) و شبكیه (بخش انتهایی و محل گیرنده‌های بینایی) می‌پردازند. هرگونه تغییر رنگی در این مناطق نشانه بروز بیماری در فرد است. به‌عنوان مثال اختلالات كبد مانند هپاتیت باعث تغییررنگ سفیدی چشم و تمایل آن به زردی می‌شود. ابتلا به فشارخون بالا ودیابت نیز تغییرات خاصی را در ناحیه شبكیه چشم ایجاد می‌كند. علاوه بر این درمانگران با مشاهده عنبیه و تشخیص هاله در بخش بالایی آن می‌توانند احتمال ابتلا به بیماری چربی خون را در بیماران‌شان تشخیص دهند.


    سم؛ عامل تغییراندازه مردمك 

  درمانگران عنبیه شناسی بر این باورند كه سوء مصرف مواد‌مخدر، مصرف مواد سمی، مسمومیت و ابتلا به برخی از بیماری‌های خاص موجب تغییر اندازه مردمك چشم می‌شود. در باور عامه مردم نیز این نكته مورد توجه است كه افرادی كه موادمخدر یا روانگردان مصرف می‌كنند با تغییراتی در چشم به‌ویژه اندازه مردمك چشم‌ها مواجه می‌شوند. بنابراین مشاهده وضعیت چشم‌ها یكی از شیوه‌های بررسی سوءمصرف مواد است كه احتمال مسموم شدن با مواد خطرناك و سمی را در بدن مورد بررسی قرار می‌دهد.


    رنگ چشم برای تشخیص بیماری كافی است؟

  علاوه بر رنگ اصلی چشم، عوامل دیگری از قبیل تغییراتی كه در سطح شبكیه، مردمك و عنبیه چشم قابل مشاهده است در تشخیص و شناسایی بیماری‌ها بسیار موثر است. هر یك از این تغییرات نشان‌دهنده بروز اختلال یا مشكلی در یكی از ارگان‌های بدن است. به‌عنوان مثال نقاط و لكه‌های سفید در سطح چشم نخستین مرحله شروع بیماری یا اختلال است. در این مرحله فرد از بیماری خود خبر ندارد و پس از گذشتن از این مرحله به مرور علائم بیماری در او دیده می‌شود. باید توجه داشت كه در شیوه عنبیه‌شناسی ‌تنها رنگ را برای تشخیص بیماری‌ها مدنظر قرار نمی‌دهند بلكه اجزای تشكیل‌دهنده و نحوه قرارگیری فیبرهای عنبیه و فضاهای ایجاد شده میان این فیبرها نیز برای تشخیص بیماری‌ها در انسان ضروری است. به این ترتیب تعیین ساختار و علائم عمومی عنبیه، تعیین وضعیت ژنتیك و اكتسابی عنبیه و مشاهده و بررسی ظاهر عنبیه بسیار موثر است.

  عنبیه‌شناسی خطراتی هم دارد؟ 

  عنبیه‌شناسی یكی از ارزان‌ترین و كم‌خطرترین شیوه‌های تشخیص بیماری در جهان است. در بسیاری از كتاب‌ها و مراجع طبی نیز به این موضوع اشاره شده است كه این روش علاوه‌بر كم خطری و هزینه‌های كم، بدون درد بوده و یكی از سریع‌ترین شیوه‌ها برای تشخیص بیماری و بروز اختلال‌های احتمالی در جسم و روان بیماران است. در این شیوه درمانگران پس از تشخیص بیماری براساس اصولی كه وام گرفته از مكتب‌های طب مكمل است به بیمار شیوه درمانی ارائه می‌دهند و با شروع درمان میزان بهبود و چگونگی روند درمان را از طریق بررسی و معاینه عنبیه تحت‌نظر قرار می‌دهند. 

  رژیم غذایی مناسب برای چشم آبی‌ها 

  لازم است افراد چشم آبی مصرف روغن زیتون و كتان را در برنامه غذایی خود بگنجانند. این افراد بهتر است از مصرف بیش از حد انواع گوشت، پنیر، شیر و خامه پرهیز كرده و این مواد‌غذایی را كمتر در سبدغذایی روزانه خود داشته باشند. نوشیدن قهوه، چای و نوشیدنی‌های بسیار شیرین نیز از دیگر مواردی است كه در برنامه غذایی این گروه باید گنجانده شود. به گفته درمانگران شیوه‌های طبیعی، درمان با گیاهان دارویی مانند قاصدك، گزنه و بومادران از جمله بهترین دارو برای افراد چشم آبی محسوب می‌شود تا از آن برای پاكسازی درونی بدن استفاده كنند.


    عنبیه هر فرد با دیگری متفاوت است

  عنبیه بخش رنگی چشم هر فرد است كه مانند سرانگشتان طرحی خاص و منحصر به‌ فرد است. به این معنا كه عنبیه هر انسانی مانند سرانگشتان او به شخص وی تعلق دارد و از آن می‌توان برای شناسایی و تشخیص هویت استفاده كرد. در هر یك از عنبیه‌ها 28 هزار پایانه عصبی وجود دارد كه به واسطه غده تالاموس در مغز به تمامی ارگان‌ها و اندام‌ها مرتبط است. در این بخش 4 لایه فیبری و عروقی وجود دارد كه در عنبیه‌شناسی و تشخیص بیماری‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد. بروز تغییرات در این لایه‌ها با كمك میكروسكوپ و با مهارت متخصص عنبیه‌شناسی قابل رویت است، بنابراین باید توجه داشت كه عدم‌وجود تغییر در ظاهر چشم نمی‌تواند به تنهایی نشانه سلامت جسم و روح انسان باشد بلكه ممكن است تغییراتی در لایه‌های عنبیه وجود داشته باشد كه با چشم غیرمسلح امكان بررسی و شناسایی آن‌ها امكان‌پذیر نباش


    بیماری شایع میان چشم آبی‌ها

  براساس تحقیقات و مشاهدات درمانگران و متخصصان عنبیه‌شناسی، احتمال ابتلا به سرماخوردگی، گلودرد و التهاب لوزه در افرادی كه چشم‌های آبی دارند زیاد است. این افراد كه غالبا در نیم كره‌شمالی زمین و در آب و هوای سرد زندگی می‌كنند استعداد زیادی برای ابتلا به بیماری‌هایی از قبیل سندرم روده تحریك‌پذیر، التهاب مثانه، اگزما و دردهای مفصلی دارند. از این‌رو به توصیه درمانگران لازم است این افراد نسبت به تخلیه و پاكسازی لنفاوی خود در طول سال اقدام كنند تا كمتر در معرض ابتلا به این بیماری‌ها قرار گیرند.


    اگر چشم‌تان قهوه‌ای است سیر بخورید

  رژیم متناسب برای افزایش توان و ایمنی افرادی كه چشمان قهوه‌ای رنگ دارند، مصرف میوه‌های قرمز رنگ و سبزی‌هایی به رنگ سبز تیره است. این افراد بهتر است از مصرف شكر تصفیه شده، چربی‌های اشباع شده و روغن‌های حاوی كلسترول پرهیز كنند یا مصرف آن‌ها را در برنامه غذایی خود به حداقل برسانند. از طرفی مصرف سیر، زنجبیل و فلفل در برنامه غذایی این گروه تاثیر زیادی دارد زیرا این مواد موجب تقویت سیستم گردش خون شده و برای این گروه بسیار موثر است. افرادی كه چشمان آن‌ها قهوه‌ای رنگ است باید به‌شدت از استرس و تنش‌های محیطی پرهیز داشته باشند زیرا این موارد موجب بالا رفتن كلسترول و فشار خون در آن‌ها می‌شود. 

    اگر چشمان آبی دارید زنجبیل بخورید

  مصرف گیاهانی مانند زنجبیل، جنسینگ و سیر نیز از دیگر مواد طبیعی است كه در تقویت و افزایش توان سیستم ایمنی افرادی كه چشم آبی هستند، موثر است. متخصصان و درمانگران بر این باورند كه ورزش‌هایی مانند شنا، حركات كششی ذهن و جسم(یوگا)، تای‌چی و دیگر تمرین‌های تنفسی و تمركزی نیز برای این افراد بسیار سودمند است. از طرفی استفاده متوالی از آب گرم و سرد هنگام استحمام تاثیر زیادی در تنظیم جریان خون و لنف بدن دارد و به افزایش ایمنی جسم این گروه كمك می‌كند.


   اگر چشم‌تان چند رنگ است این نكته را بخوانید


  افرادی كه چشم‌های سبز دارند در 2 گروه تقسیم می‌شوند. گروه اول چشمان‌شان كاملا سبز رنگ است و گروه دوم افرادی هستند كه رنگ چشم‌های آن‌ها در بخش مركز قهوه‌ای و در محیط سبز رنگ است. در این حالت هر چه میزان سبزی چشم بیشتر باشد از ویژگی‌های گروهی كه چشمان سبز دارند بیشتر بهره می‌برند و اگر رنگ قهوه‌ای چشمان‌شان بیشتر باشد ویژگی افرادی كه چشمان قهوه‌ای رنگ دارند در آن‌ها زیادتر است.

  ارتباط رنگ چشم با بیماری‌های كبد

  یكی از مهم‌ترین نكاتی كه این افراد باید به آن توجه كنند تقویت دستگاه گوارش و حفظ تعادل آن است. كبد، كیسه صفرا و لوز المعده از جمله مهم‌ترین ارگان‌ها در بدن این افراد است كه باید همواره نسبت به صحت و سلامت آن‌ها توجه داشته باشند. زیرا دستگاه گوارش در این گروه تمایل به تنبلی و كندی دارد. بنابراین درمانگران معتقدند كه این افراد باید از خوردن غذاهای سنگین یا خوردن چند غذا با هم پرهیز كنند. 

  این رژیم غذایی را از دست ندهید

  افرادی كه بیماری‌های كبد دارند بهتر است از مصرف چربی‌های اشباع شده پرهیز كنند و وعده‌های غذایی را سر ساعت و با آرامش به دور از فشار و استرس میل كنند. مصرف میوه‌هایی از خانواده تمشك و همین‌طور گیاهانی با طعم گزنده در حفظ سلامت و افزایش ایمنی این گروه بسیار موثر است. به گفته درمانگران؛ گنجاندن گیاه دارویی افسنتین، پوست لیمو و نارنج را برای افرادی كه رنگ چشم سبز و قهوه‌ای دارند بسیار مفید می‌دانند. علاوه بر این افرادی كه چشم سبز(رنگ‌چشم این افراد مخلوط است)دارند می‌توانند از مرزنجوش، نعنا و گیاه به لیمو در سبد غذایی خود مصرف كنند تا به این ترتیب گازهای روده را در بدن‌شان كنترل كرده و كاهش داده و هضم بهتری داشته باشند. ورزش حركات كششی ذهن و جسم (یوگا) یكی از بهترین ورزش‌ها برای این گروه محسوب می‌شود. 

  چشم قهوه‌ای‌ها به چه بیماری‌هایی مبتلا می‌شوند؟

  بنا به نظریه عنبیه شناسان افرادی كه چشمان قهوه‌ای رنگ دارند استعداد ابتلا به بیماری‌هایی مانند دیابت، چربی خون، سنگ كلیه، سنگ كیسه صفرا و برخی از تومورها را دارند. این افراد در آب و هوای مناطق سردسیر به‌دلیل تاثیر سرما بر گردش جریان‌خون‌شان دچار اختلال در سیستم گردش خون شده و با مشكلاتی روبه‌رو می‌شوند. بنابراین به‌طور طبیعی این افراد در شرایط آب و هوایی گرم شرایط سازگارتری دارند. زنانی كه در این گروه قرار می‌گیرند و چشم‌های قهوه‌ای رنگ دارند غالبا قاعدگی‌های پرحجم با لخته‌های تیره رنگ مشاهده می‌كنند.


  نویسنده : mahsa clever   نظرات |